czwartek, 17 lutego 2011

Rajdy samochodowe a bezpieczeństwo – 1

Hans system, kask, rajdy samochodowe a bezpieczeństwo Rajdy samochodowe są niebezpieczne, ale nie tak jak się powszechnie sądzi.
Załoga rajdowa ma całe systemy bezpieczeństwa, a kibice? Odpowiedzialni i przewidujący kierują się własnym rozsądkiem i poleceniami organizatorów oraz zabezpieczenia trasy rajdu. Bezpieczeństwo kibiców podczas rajdów samochodowych to szeroki temat, na tyle szeroki, że p. Łukasz Fiutek napisał na ten temat pracę magisterką.

Wiecie dlaczego to nie kibice (Ci lekkomyślni), są bardziej narażeni na niebezpieczeństwa podczas rajdu niż załogi? Razem z Andrzejem Hercuniem, naszym kierowcą, wyszczególniliśmy kilka decydujących powodów... Dopiszcie w komentarzach swoje :)

 

załoga

nieodpowiedzialny kibic

klatka – z atestowanych, odpowiednio grubych, rur ze specjalnego stopu stali, każdy jej element, każde połączenie i spaw są dokładnie opisane i regulowane zapisami załącznika “J” klatka piersiowa
homologowane kaski + system Hans słaby kask, czasem pusty jak się okazuje, czasem okryty skórzaną pilotką/czapką z daszkiem
rozbudowany system gaśniczy napoje chłodzące
sześciopunktowe, homologowane
pasy bezpieczeństwa
prawdopodobnie szelki do spodni/skóropodobny pasek
niepalne, homologowane kombinezony, bieliznę i balaklavy chroniące głowę
(teoretycznie powinny zapewniać 11 sekund bezpieczeństwa w płonącym aucie, są przypadki, że udaje się dłużej – 20 sekund i zdjęcia ubrania “po”, nosiciel wyszedł z auta bez szwanku)
ortalionowy dres
fotele kubełkowe, homologowane oczywiście – trzymają załogę na miejscu co by się nie działo, a dzieje się i jeszcze więcej stać się może kocyk
 
 
Proszę pamiętać, że nawet osoby mające największe pojęcie o miejscach potencjalnie niebezpiecznych nie są nieomylne! Trzeba uważać, myśleć i jeszcze raz uważać myśląc.

Popsuliśmy się kiedyś na Rajdzie Rzeszowskim, zabezpieczony samochód zostawiliśmy w odpowiednim miejscu, i z kierowcą poszliśmy oglądać OS. Miejsce takie, że spokojnie bym tam żonie i dzieciom rozłożył koc, piknik i spokojnie ich zostawił. Widzisz i wiesz, że skoro to miejsce od wewnętrznej mańki zakrętu,na górce, to nic się stać nie może... Okazało się, że nie do końca. Jedna z załóg przez tę górkę przeleciała niezamierzenie. Po miejscu, gdzie mógł być kocyk, piknik, żona i dzieci. Moje! Teraz już wiem, że na OS (odcinku specjalnym) są miejsca mniej lub bardziej niebezpieczne, ale 100% pewności mieć nie można!

Andrzej Hercuń

Podczas rajdów, na odcinkach specjalnych, trzeba przewidywać nieprzewidywalne. Gorąco zachęcam do zajrzenia na stronę http://www.bezpiecznerajdy.pl

Rally Safety - kibicuj bezpiecznie

Znajdziecie tam również bardzo obrazowe, bo graficzne, przedstawienie bezpiecznych i niebezpiecznych miejsc dla kibiców. Autorem grafik jest Piotr Burdalski. Wystarczy kliknąć TUTAJ zostaniecie przekierowani gdzie trzeba, czyli do poniższej grafiki, ale w lepszych rozmiarach i rozdzielczości :)

Aleksandra “Olasz” Szabłowska

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz